W jakie gry powinno grać nasze dziecko?

Nie ma chyba bardziej popularnych typów oprogramowania, niż gry komputerowe. Pozwalają nam one bowiem na skuteczny eskapizm, zabierając nas na kilka godzin do zupełnie innego świata, w którym nie musimy martwić się o prywatne problemy. Rosnące możliwości graficzne, przystępność oraz licencje, nawiązujące do bohaterów kreskówek i filmów sprawiają, że programami tego typu interesują się także osoby młode. To z kolei rodzi u rodziców wiele obaw. Boimy się, w co gra nasza pociecha, oraz jakie lekcje z tego wynosi. I chociaż tego typu lęki nie powinny dotyczyć nastolatków o ukształtowanym już w pewnej mierze spojrzeniu na świat, w przypadku dzieci mniejszych warto jest przyjrzeć się zainstalowanym programom. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Gry edukacyjne dla najmłodszych

W przypadku kilkuletnich dzieci, warto jest pomyśleć nad sięgnięciem po gry edukacyjne. Najczęściej są to proste tytuły z gatunku Point and Click, uczące ortografii, podstawowej matematyki tudzież geografii. Wiele z nich odznacza się przy tym ciekawą, przyjazną oprawą graficzną, zachęcającą do zabawy oraz stymulującą wyobraźnię. Proste gry to także znakomity sposób na samo oswojenie się z obsługą komputera. Tytuły, oparte na pisaniu, uczą szybkiego operowania klawiaturą oraz prawidłowego ułożenia palców. Nie zapomniano tu również o minigrach zręcznościowych, ćwiczących precyzyjne ruchy myszką. Zalety te sprawiają, że dziecko szybciej przyswaja sobie nową wiedzę, a także nabiera wprawy przed sięgnięciem po bardziej rozbudowane tytuły, z którymi zetknie się w niedalekiej przyszłości.

Pierwsze gry przygodowe i akcji

Na rynku dostępnych jest wiele gier, łączących w sobie atrakcyjność rozgrywki z pozbawionymi okrucieństw treściami. Warto jest również sprawdzić przed zakupem, czy konkretna gra posiada opcję wyłączenia krwi. W Europie, głównym wyznacznikiem zawartości tytułu są oznaczenia PEGI, widoczne na okładce. Poinformują nas one nie tylko o generalnym ograniczeniu wiekowym, ale również tym, czy w grze obecne są sceny zażywania narkotyków, dyskryminacji lub przemocy. Dzięki temu, bez trudu wybierzemy tytuł także i dla starszego dziecka, nie zabraniając mu ogólnej radości, płynącej z grania w wolnym czasie.